Sylwester w szczelinie.

Zakończenie roku pięknym nurkowaniem – to jest to. Wystartowaliśmy z Domu Gościnnego Marcinkiewiczów. Ostatnio Tomek wrzucał film ze ścianeczki i chcieliśmy to obejrzeć. Po kilku minutach dotarliśmy do uskoku na 13 m. Ciekawa formacja z dziurami. Trochę fotek, poniżej obejrzeliśmy blaszaną łódkę, tam też fotki. Po kilku minutach ruszyliśmy dalej na głębokości 25-27m. Już po 3 min trafiliśmy na uskok na 22-23 m – jest! To właśnie to ma być gwoździem dzisiejszego nurkowania. W miarę jak się poruszaliśmy dalej ścianka schodziła głębiej, aż do 35m. Początkowo uskok z gytii miał 1 m wysokości, ale dalej dochodził do conajmniej 3m (!). Piękne warstwowe formacje, wszystko trzęsie się jak galareta. W końcu dopływamy do najważniejszego miejsca. Na głębokości 35-36m, gdzie uskok ma ponad 3 m, duży blok wielkości 4x2x3m (wysokość x szerokość x długość) jest oderwany od głównej ściany tworząc szczelinę szerokości 30cm, głębokości 2m i długości 3m. Świetnie się to prezentuje, zwłaszcza, gdy ktoś podświetla szczelinę z drugiej strony. Jakby była trochę szersza można byłoby w nią wpłynąć i miejscówkę nazwalibyśmy „Kanion”, a tak nazywamy ją „Szczelina”.
Ruszyliśmy dalej, tam natrafiliśmy na ciekawą grań, bardzo delikatną i trzeba uważać, bo jedno dotknięcie płetwą i nic z grani nie zostanie. Minutę dalej uskok się kończy, może jest jeszcze, ale czas nurkowania plus TTS wynosił już 90 min, a woda ma już tylko 3 st.
Rozpoczęliśmy wynurzanie. Na początku szliśmy jeszcze wzdłuż uskoku, ale musieliśmy uciekać płycej, bo deko nam wzrastało. Ruszyliśmy po stoku, tam trafiliśmy na grobelkę usypaną z kamieni. Po drodze zmiana gazów, na 6 m Sławek zmierzył widoczność nurek-nurek w poziomie. 14m(!).
Porobiliśmy zdjęcia makro, czekaliśmy na mieszkańca żeremi, ale nie chciał nas zaszczycić swoją obecnością.
Na koniec roku piękne nurkowanie. Podobno „jak w Sylwestra tak w całym roku” – no to pod względem nurkowym 2017 rok szykuje się bardzo dobrze – czego i Wam życzy ekipa:
Sławek, Mieciu, Maciek i Oskar.

Gazy: air+Nx50(+oxy).

Tekst: Oskar Kielczyk – Klub Płetwonurków Skalar Białystok
Zdjęcia: Sławomir Paniczko
Film: Dariusz Szymański

2016.12.31 Szczelina

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Sylwester w szczelinie.”

  1. xaltuton

    Jak wysoka jest ta scianka?

  2. Slawcio

    Wydaje mi się że w najwyższym punkcie, będzie miała około 4 metrów. Fajnie to wygląda bo jest pionowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *