Plan nurkowania
Cel: Że co? Bez celu.
Lokalizacja: Jezioro Hańcza, Parking 3.
Ekipa: Ja i Oskar.
Opis
Tekst Oskar Kielczyk, ja nie umiem tak ładnie pisać.
„Jadąc w kierunku Hańczy zastanawialiśmy się, czy nie było błędem odpuszczenie sobie nurkowań ostatnio, a zdecydowaliśmy się dopiero, kiedy spadł śnieg i drogi są śliskie. Pierwsze ostrzeżenie otrzymaliśmy gdy zjechaliśmy na drogę wojewódzką w Suwałkach, ale prawdziwie ślisko zaczęło się na drogach powiatowych. Moje myśli od razu biegły do dwóch newralgicznych miejsc w drodze na ukochane jezioro – pierwsze to eski z ostrym zjazdem i podjazdem między Kruszkami a Błaskowizną, a drugie miejsce to podjazd pod górkę koło Słowika na nowiutkim asfalcie. Szczęśliwie busik dał rade i trzymał się drogi.
Ze względu na aurę wybór padł na trójkę – łatwy dojazd i komfortowe przebieranie się „w budzie”.
W wodzie pierwsze nasze wrażenie było takie, że widoczność zaburzona jest przez jakąś zawiesinę, ale jak dotarliśmy najpierw do pierwszej platformy, a później do tej z lustrem – mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w tych miejscach pierwszy raz. Szczególnie na tej płytszej. Z daleka widać było podest oraz otaczającą platformę konfigurację dna. Podczas płynięcia po poręczówce z jednej i z drugiej strony widzieliśmy odpowiednio górkę lub spadek. W okolicach lustra też obejrzeliśmy garb w okolicy i podziwialiśmy jego kształt poniżej 18-20m, który rozdziela się jakby na trzy strony/części – na których byliśmy już dziesiątki razy, a które wydawały się całkowicie nowe – co spowodowało, że zawiśliśmy nad tym miejscem chyba na 5 czy 10 min podziwiając to miejsce.
Po chwili „zawieszenia” porobiliśmy fotki – ja makro, a Sławek szerokim kątem focił mnie, jak robię makro. Jego zdjęcia można zobaczyć na www.hancza.net – polecam.
Potem ruszyliśmy przez śmietnik aż do żubra – tutaj doznałem szoku. Będąc za żubrem patrząc na niego widziałem klęcznik! Woda była na prawdę czysta. Niech leniwcy, którzy zostali w domach, żałują.”
Widoczność
Jak zawsze tuż przed lodem PETARDA, grubo ponad 10 metrów.
Parametry nurkowania
- Czas: 58 minut
- Maksymalna głębokość: 21 m
- Średnia głębokość: 13,1 m
- Gazy: AIR
- Termokliny: brak
- Temperatura wody: min. 3,1°C, max. 4,2°C
- Temperatura powietrza: minus 2°C (nie pamiętam dokładnie).
Podsumowanie
Dzięki Oskar za opis. 😉
Dodaj komentarz